Siła odśrodkowa myszki

Klick

Czy zastanawialiście się kiedyś, po co w myszce jest środkowy przycisk? Uruchamiamy laptopa albo nasz komputer stacjonarny, żeby przejrzeć dokumenty i przewijamy je, używając scrolla. W sumie to przydatna funkcja, aczkolwiek myślę, że i tak przede wszystkim korzystamy z lewego i trochę z prawego przycisku myszy, prawda? Klikanie weszło nam już w krew do tego stopnia, że nie wyobrażamy sobie bez tego naszych aktywności sieciowych. Ale czy możemy usprawnić i uprościć te działania?

mouse-light-706621-m

Środkoklick

Ten mały, pomijany i mogłoby się wydawać niepozorny środkowy przycisk myszy ma nam coś do zaoferowania. Może przyspieszyć naszą pracę, w szczególności poruszanie się po stronach internetowych. Przeszukując przepastne zasoby sieci w nam tylko wiadomym celu, mamy szansę użyć go do otwierania nowych okien bez zamykania już otwartych. Zarówno klikając na konkretny link podany na stronie internetowej, jak i w określone pole, możemy zrobić to nie lewym przyciskiem, lecz właśnie środkowym. Nie tylko zachowamy źródłową stronę internetową, na której przed chwilą byliśmy, ale również będziemy mogli w ten sposób otworzyć wiele nowych stron, które nas interesują i w dowolnej chwili wrócimy do tej, od której zaczęliśmy nasze poszukiwania, ale tylko po to żeby otworzyć jeszcze więcej nowych stron…

A jak będziemy mieli zbyt wiele otwartych okien i zechcemy część zamknąć, to wystarczy, że użyjemy środkowego przycisku myszy na tytule karty, którą chcemy zamknąć. Nie musimy klikać lewym przyciskiem myszy w krzyżyk od karty.

Z pozostałych udogodnień, jakie oferuje środkowy przycisk, do głowy przychodzi jeszcze jedna zaleta. Kiedy przytrzymamy klawisz ctrl na klawiaturze i zaczniemy przewijać scroll, możemy powiększyć lub pomniejszyć przeglądany dokument albo stronę. Aby powrócić do rozmiaru 100%, naciskamy kombinację klawiszy ctrl oraz 0.

Czy znacie jeszcze inne, ciekawe możliwości, jakie daje środkowy przycisk myszy? Do czego jeszcze go wykorzystujecie?

Michał Kalbarczyk