Uff… jak gorąco, czyli Przegrzewanie na ekranie

Przegrzewanie komputerów (a w szczególności laptopów) jest jedną z głównych przyczyn naszych problemów z komputerami.  Wraz z upływem kolejnych miesięcy temperatura podzespołów niepostrzeżenie wzrasta. Czasami nie możemy dotknąć obudowy albo przeszkadza nam nadmierny szum wentylatora. Zdarza się jednak też, że nie odczuwamy jakoś specjalnie tych zmian aż do momentu, w którym którego ranka sprzęt zdecydowanie i stanowczo odmawia współpracy.

 

Przyczyny wysokich temperatur

Kurz i miaaaał…

Zasada działania systemu chłodzenia jest bardzo prosta. Miedziane(najczęściej) elementy pobierają ciepło z procesora, chipsetów i  karty graficznej a następnie oddają je na zespół cienkich blaszek. Wentylator pobiera chłodniejsze powietrze (i nie tylko – niestety) z zewnątrz maszyny i wdmuchuje je właśnie w te blaszki, aby je studzić. Problemem jest natomiast to wszystko, co wraz z powietrzem jest wciągane a następnie osadza się na systemie blaszek. Zjawisko to prowadzi stopniowo do zapychania się układu. Mniej powietrza może przelecieć, więcej ciepła zostaje wewnątrz, wydajność układu chłodzenia maleje.

 

Starość nie radość

Układ chłodzenia jest połączony z procesorem specjalną pastą termoprzewodzącą, która poprawia jego efektywność. Jej słabością jest z kolei nietrwałość. Z czasem wysycha i traci swoje własciwości. Dobrze jest zatem wymieniać ją (w zależności od jakości) co 1-2 lata.  O ile czyszczenie wentylatora może nam obniżyć temperaturę nawet o kilkadziesiąt stopni, to w przypadku wymiany pasty możemy liczyć na zysk kilku do kilkunastu kresek.

 

 

Objawy i skutki przegrzewania laptopów

Naprawa laptopów - przegrzewanie - czyszczenieNajbardziej oczywistą oznaką problemów jest gorąca obudowa notebooka. Czasami nawet może dojść do poparzeń skóry, jeśli np. trzymamy laptopa na kolanach.  Warto w takich przypadkach sprawdzić, czy z otworów wentylacyjnych wydobywa się powietrze.

Nie wszystkie skutki przegrzewania wydają się na pierwszy rzut oka oczywiste. Zwolnienie działania komputera lub nawet jego wyłącznie może także być spowodowane wysoką temperaturą CPU.  BIOS chroniąc procesor przed spaleniem zmniejsza jego wydajność a nawet wyłącza laptopa. W takim przypadku, najczęściej ponowne włączenie urządzenia jest możliwe dopiero po odczekaniu kilku chwil

Trzecim, najbardziej dotkliwym skutkiem słabego chłodzenia podzespołów w laptopie jest odklejanie się chipsetów przylutowanych do płyty głównej. Objawia się to niemożnością włączenia komputera, brakiem obrazu lub restartem po kilku sekundach od uruchomienia.  W takim przypadku nie wystarczy usunięcie przyczyny, jaką jest wysoka temperatura. Konieczne jest ponowne wlutowanie podzespołów lub w skrajnych przypadkach ich wymiana.

 

Zapobieganie

Monitorowanie temperatury procesora

Podstawą jest profilaktyka. Polecamy zainstalowanie programu, który będzie pokazywał aktualne wartości temperatur (np. SpeedFan). W przypadku procesora normalnym przedziałem pracy jest 50-80 stopni a karty graficznej nie powinna przekraczać 90 stopni Celsiusza. Jeśli temperatura jest wyższa, warto podjąć działania zmierzające do jej redukcji

 

Sprężone powietrze

Warto profilaktycznie raz na miesiąc czyścić otwory wentylacyjne laptopa specjalnym sprężonym powietrzem. Należy przy tym pamiętać, aby sprzęt był odłączony od prądu (i baterii).  Należy także unikać używania laptopów dłuższy czas w miejscach zapylonych, zakurzonych lub, w których znajduje się sierść zwierząt.

 

Czyszczenie fizyczne i wymiana pasty termoprzewodzącej

To najbardziej zaawansowana czynność, wymagająca umiejętności. Zalecana wtedy, gdy na profilaktykę za późno, bo warstwa kurzu/sierści jest tak gruba, że może być usunięta tylko po usunięciu obudowy.

 

Uwaga: Serwis nie bierze odpowiedzialności za samodzielne działania użytkowników. Aby dokonywać powyższych zabiegów, należy posiadać odpowiedni kwalifikacje i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.