Stop reklamom na stronach internetowych

Strony internetowe a denerwujące reklamy

Współcześnie jesteśmy coraz bardziej zalewani niechcianymi reklamami, które pojawiają się prawie na każdym kroku, gdy przeglądamy interesujące nas strony internetowe. Jak widać reklamy to świetny biznes, bo ciężko nie natrafić na nie, kiedy jesteśmy w sieci. Przykłady można mnożyć.

Mam zamiar spojrzeć na pogodę i wiadomości a potem sprawdzić pocztę, a tu wyskakuje w oknie reklama na całą stronę. Ale jak ją zamknąć? Gdzie jest krzyżyk? Chcę obejrzeć interesujący mnie film albo posłuchać mojej ulubionej piosenki na youtube, ale najpierw muszę poczekać kilka sekund, zanim będę mógł wyłączyć reklamę. A co jak zechcę obejrzeć kilka filmików? Wiem, że to jest dla wielu sposób na zarabianie. Nie mam nic przeciwko temu. Tylko czy ja rzeczywiście muszę oglądać te reklamy?

stop-sign-1403571-m

Z pomocą przychodzi…

AdBlock Plus

Na szczęście nie jesteśmy pozostawieni na pastwę atakujących nas niemal zewsząd reklam. Z pomocą przychodzi nam bowiem Adblock Plus, dodatek do przeglądarek, które wykorzystujemy na co dzień: Firefox, Chrome, Opera, Internet Explorer czy Safari. Dostępny jest również na systemie Android.

Inne

Adblock nie jest jedynym rozwiązaniem wspierającym nas, gdy wchodzimy na strony internetowe. Możemy skorzystać z podobnych rozszerzeń takich jak np. Flashblock (blokuje animacje typu flash, ale jest przeznaczony dla przeglądarek: Firefox, Flock, SeaMonkey i Netscape), NoScript (selektywnie blokuje skrypty i wtyczki na stronach internetowych), NukeAnything czy Remove It Permanently.

Jakie daje korzyści?

Adblock Plus dzięki posiadanym filtrom jest przede wszystkim w stanie blokować bannery, wyskakujące okna oraz reklamy video. Można go jednak skonfigurować również do innych celów np. do blokowania domen ze szkodliwym oprogramowaniem oraz do wyłączenia śledzenia – niejedna agencja reklamowa śledzi naszą aktywność w sieci i historię przeglądania. Dzięki Adblock’owi możemy być więc bardziej anonimowi. Ponadto możemy ręcznie ustawić filtry, żeby blokowały karty dla Flash’a i obiektów Java.

Na stronie internetowej, gdzie można pobrać Adblock’a, chwalą się ponad 200 milionami pobrań, co może świadczyć jedynie o tym, że ludzie mają już naprawdę dość reklam. Myślę, że można się pokusić o stwierdzenie, że od kiedy pojawił się Adblock, życie stało się prostsze – przynajmniej to w sieci. Brzmi trochę jak hasło z jakiejś reklamy, ale trochę prawdy w tym jest.

A jakie jest Twoje doświadczenie? Czy używasz rozszerzenia do blokowania reklam? Jeśli tak, to jakiego?

Michał Kalbarczyk